Leo Kantor - skrzypce pamięci
Aktualności
Wtorek, 04. Sierpień 2009 00:00
Mądrym ku pamięci, politykom dla przestrogi, głupim dla nauki. Pod tym hasłem Leo Kantor przezentuje swój niezwykły pokaz – „Wyjechać ze skrzypcami“.
Teatr Leo Kantora to teatr dokumentalny. W pokazie wykorzystuje autentyczne pamiątki i fotografie. Oszczędna scenografia składa się ze stolika z laptopem do prezentacji zdjęć oraz krzesła, na którym leżą skrzypce. To oryginalny instrument muzyka Olo Spiro. Towarzyszyły swojemu właścicielowi odkąd skończył siedem lat, poprzez wojnę, wygnanie i do końca jego życia. Grały w Warszawie, w Białymstoku, w łagrowym baraku, w końcu w Sztokholmie. Teraz dają świadectwo swoich czasów i śmierci, o którą się otarły.
Muzyka skrzypiec może być wesołą i pogodną, ale równie wyraża smutek, żal i śmiech przez łzy. Do swojego pokazu Leo Kantor wybrał przejmującą kompozycję skrzypka Henryka Wieniawskiego „Wariacje na temat własny opus 15”.

Teatr dokumentalny „Wyjechać ze skrzypcami“ juz dziś o 20:30 w Małym Kinie.

Leo Kantor –wyjechał z Polski po wydarzeniach z 1968 roku. W 1970 roku związał się z Uniwersytetem Sztokholmskim, w którym pracował do 2005 roku. Od 2001 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Człowiek w świecie", w latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Od 1990 roku jest szefem Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji.
 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.