Newsletter 08
Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI
Newsletter 8


Szanowni Państwo!

Bóg stworzył Aktora, ale też Aktorkę! Czas na kobiecą odsłonę znanego już Państwu cyklu festiwalowego. W roli głównej wystąpi Krystyna Janda. Namówiliśmy ją na opowieść o początkach pasji aktorskiej, magii teatru i planu filmowego. Prześledzimy jej karierę od „Człowieka z marmuru” (1976) aż po „Tatarak” (2009). FILM I TEATR w Kazimierzu mają równe prawa, dlatego oprócz kreacji aktorskich przyjrzymy się teatralnym rolom naszego gościa. Pamiętajmy, że Krystyna Janda powołała do życia pierwszy w Polsce prywatny Teatr Polonia.

Na Zamku w Kazimierzu pojawi się z w monodramem „Ucho, gardło, nóż”. Kolejny raz będzie prowokować, drażnić – tym razem rolą Tonki Babić, która z kobiecej perspektywy opowie, jak przeżyła wojnę, straciła męża i jako Serbka nie jest mile widziana w Chorwacji.

Aktorka najczęściej grywa postacie kobiet silnych i zdecydowanych. Jej debiut w „Człowieku z Marmuru” Andrzeja Wajdy do dziś uważany jest za jeden z najbardziej efektownych w polskim kinie. Równie mocno zapadł w pamięć jej debiut w „Trzech siostrach” Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji .

Doceniano ją nie tylko w kraju, ale też za granicą. Za rolę w „Golemie” Piotra Szulkina dostała Srebrny Asteroid (1981). Przygodę z science fiction kontynuowała w „Na srebrnym globie” u Andrzeja Żuławskiego (1981).

Prawdziwy deszcz braw spadł na nią po „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1982). Filmowców i publiczność zachwyciła śpiewaczka kabaretowa Tonia Dziwisz, która "przez pomyłkę" zostaje aresztowana przez UB. Pięcioletni pobyt w więzieniu na Rakowieckiej to filmowy zapis walki i niezależności, która rodzi się za grubymi kratami. Opis tak sugestywny, że nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Ryszard Bugajski również pojawi się w Kazimierzu i opowie Państwu o niewydanej jeszcze książce na temat losów „Przesłuchania”.

Z San Sebastian za rolę w filmie „Zwolnieni z życia” Waldemara Krzystka Krystyna Janda przywiozła Nagrodę Srebrnej Muszli. Poza stereotypy wychodzi też w filmie „Weiser” Wojciecha Marczewskiego ( 2000). Udowadnia, że ani miłość, ani kino nie lubią poprawności.

Ostatnia pozycja w Festiwalowym przeglądzie filmów Krystyny Jandy to „Tatarak” Andrzeja Wajdy (2009). Film jest ekranizacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza z 1958 roku. Fabułę uzupełniają wątki z utworu Sándora Márai „Nagłe wezwanie” i przede wszystkim elementy autobiografii Krystyny Jandy. Obraz zadedykowano zmarłemu operatorowi i mężowi aktorki - Edwardowi Kłosińskiemu.

W ramach cyklu „I Bóg stworzył aktorkę” w Kazimierzu Dolnym zobaczymy:

TEATRY TELEWIZJI:
* Trzy siostry, r. Aleksander Bardini, 1974
* Porozmawiajmy o życiu i śmierci, r. Krystyna Janda, 2002
* Klub kawalerów, r. Krystyna Janda, 2000
* Wizyta Starszej Pani, r. Waldemar Krzystek, 2002
* Związek otwarty, r. Krystyna Janda, 2000


KRÓTKIE METRAŻE:
* 2xAKTORKA, r. Grzegorz Skurski - dwa dokumenty o Krystynie Jandzie z 1979 i 2005 roku
* Etiuda Studencka Piotra Szulkina „Szkic Do Sześciu Części”, r. Piotr Szulkin, 1973



Jak niczego nie przegapić? Na www.dwabrzegi.pl znajdą Państwo program Festiwalu.
Zapraszamy
 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.