Na jaką nutę grają Dwa Brzegi?
Aktualności
Wtorek, 04. Sierpień 2009 00:00
Brazylijska bossa nova- od tego zaczął się Festiwal. Nieprzypadkowo. Sam Bruno Baretto pojawił się  w Kazimierzu.   Jego "Dona Flor i jej dwóch mężów" otworzyła najbardziej dźwięczną sekcję festiwalu - "Muzyka, moja miłość". Filmowe arcydzieło zabrzmiało pośród ruin Kazimierskiego Zamku kompozycjami Francisa Hime, który dopiero co pozdrawiał publiczność z tej samej sceny. Hime jest też autorem soundtracku do zwycięzcy Złotej Palmy z 69', filmu "Czarny Orfeusz". Historię mitu Orfeusza i Eurydyki, opowiedzianego na nowo w karnawałowej scenerii Rio De Janeiro, zrealizował Marcel Camus. Żeby zobaczyć i... posłuchać wystarczy przejść się na wzgórze zamkowe w czwartek na godzinę 22:00. W niedzielne popołudnie mieliśmy także okazję zajrzeć do domu Antonio Carlosa Jobima ("A Casa do Tom"). Odwiedziliśmy zarówno Nowy Jork, Rio de Janeiro jak i prywatny domek muzyka na brazylijskiej wsi. Dokument zrealizowała sama Ana Jobim, wdowa po głównym bohaterze, która bez zbędnych obaw zaprosiła do siebie resztę ekipy filmowej.
Wczoraj o 18:00 w Małym Kinie można było premierowo zobaczyć jedyny polski obraz w naszym muzycznym cyklu. "Stolik" Bartosza Blaschke to filmowy zapis audio-spektaklu zespołu Karbido. W roli głównej tytułowy drewniany mebel, z którego muzycy zrobili multi-instrumentalne cudeńko na czterech nogach. Dla odmiany wieczorem na Zamku zaprezentowaliśmy romantyczną historię młodego Kolumbijczyka Ciro Guerry o wędrownym akordeoniście. "Wietrzne podróże" to malowniczy obraz z legendarnym, rzekomo przeklętym instrumentem (czy rzeczywiście należał kiedyś do diabła?) - akordeonie.
Prawdziwa gratka dla fanów dobrej muzyki już dziś wieczorem. Pink Floyd to legenda. W końcu to nikt inny jak David Gilmour i Roger Waters z kolegami wpłynęli na historię muzykę dobitniej niż jakakolwiek inna kapela. Dwupłytowe wydawnictwo Floydów "The Wall" z 1979 doczekało się swojej filmowej adaptacji już w 1982. To pierwszy film w historii kinematografii, który powstał na podstawie muzyki. Obraz zrealizował Alan Parker, reżysera m.in. "Ptaśka". To rodzaj antywojennego manifestu zespołu. Opowiada historię młodego mężczyzny, który nie potrafi zaakceptować otaczającego go świata. W dzieciństwie stracił na wojnie ojca, a w szkole był gnębiony, bo nie potrafił pogodzić się z dyktaturą, jaką narzucał despotyczny nauczyciel. Wszyscy znamy słowa: "We don't need no education" do słynnego "Another Brick In The Wall". Pink w końcu został popularnym muzykiem, ale wciąż nie mógł zaznać szczęścia. Od reszty świata dzieliła go symboliczna, tytułowa ściana.
"The Wall" na Zamku w Kazimierzu dziś o 22:00. Muzycznych tropów szukajcie w kolejnych numerach „Głosu Dwubrzeża”.
 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.