Newsletter 02 - Bossa Nova na DWÓCH BRZEGACH !
Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI
Newsletter 2 - Bossa Nova na DWÓCH BRZEGACH !

Szanowni Państwo!


ZAPRASZAMY na III edycję Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Kazimierz Dolny/ Janowiec nad Wisłą 1-9 sierpień 2009

Koncert otwarcia 1 sierpnia 2009 Zamek w Kazimierzu Dolnym, godz. 21.00, pod Honorowym Patronatem Ambasadora Brazylii w Polsce.

Na otwarcie III edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI przygotowaliśmy koncert oryginalnej bossa novy z udziałem gości z Brazylii. To rzadka okazja, by po raz pierwszy w Polsce posłuchać artystów należących do grona tych, którzy tworzyli historię bossa novy w Brazylii.

Gwiazdami koncertu będą Francis Hime ( kompozytor, pianista, wokalista, autor muzyki filmowej) i Olivia Hime (wokalistka) wraz z 5-cio osobową sekcja rytmiczną.
Skład zespołu:
- FRANCIS HIME (fortepian, wokal),
- OLIVIA HIME (wokal),
- GABRIEL IMPROTA (gitary),
- ANDRÉ SANTOS (kontrabas),
- DIEGO ZANGADO (instrumenty perkusyjne),
- DIRCEU LEITE (saksofon, klarnet, instrumenty dęte).

Francis Hime należy do grona klasyków brazylijskiej bossa novy i reprezentuje to ciekawe pokolenie kompozytorów, którzy połączyli rytmy afrolatynoskie z wyrafinowaniem jazzu. Jego utwory wykonywali : Chico Buarque, Gilberto Gil, Maria Bethania, Gal Costa, Milton Nascimento, Toquinho, Olivia Hime, Gaetano Veloso.

Francis Hime przez lata współpracował z największym poetą brazylijskiej piosenki Viniciusem de Moraes. Na podstawie jego sztuki powstał film "Czarny Orfeusz"(Złota Palma Cannes 1969, Oscar 1970), który pokażemy na Festiwalu w sekcji "Muzyka moja miłość".

Hime jest także autorem muzyki filmowej, w tym do filmów jednego z najciekawszych twórców kina brazylijskiego Bruno Barrety. Muzyka i piosenki do filmu „Dona Flora i jej dwaj mężowie” Bruno Barrety skomponowane przez Francisa Hime otrzymały wiele nagród i weszły do kanonu muzyki filmowej. Na Festiwalu Dwa Brzegi będzie okazja, by posłuchać tych utworów w oryginalnym wykonaniu podczas koncertu w sobotę 1 sierpnia, a następnego wieczoru w niedzielę obejrzeć film „Dona Flora i jej dwaj mężowie” w obecności kompozytora i samego reżysera . Bruno Barreto będzie gościem specjalnym Festiwalu DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
W filmach prezentowanych na festiwalu muzyki latynoskiej i jazzu będzie znacznie więcej.

W sekcji dokumentalnej DWÓCH BRZEGÓW niespodzianka nawet dla nas: „Maria Bethania – Pedrinha de Aruanda” – piękny, intymny dokument, dzięki któremu uczestniczymy w urodzinowym spotkaniu Marii Bethani, jednej z najsłynniejszych pieśniarek brazylijskich, z jej matką i bratem, Caetano Veloso (!!!) w małym miasteczku w Stanie Bahia, w którym zaczęły się ich wielkie kariery. Jest z nimi też ulubiony gitarzysta Marii Bethanii. Swoją gitarę ma też Caetano. Rozmawiają, wspominają, śmieją się i… śpiewają. Tylko dla siebie i tylko dla nas.

Dzięki kolejnemu dokumentowi odwiedzimy dom Antonio Carlosa Jobima – „A Casa do Tom”. Naszymi przewodnikami będą obecne w Kazimierzu Ana Jobim, wdowa po (s)twórcy bossa novy i producent filmu Kati de Almeida Braga.

ZAPRASZAMY!
 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.