Francis i Olivia Hime ze swym zespołem
Zamewk w Kazimiezru * sobota (1 sierpnia 2009) * godz. 21:00
Zamek w KAzimiezzru * niedziela (2 sierpnia 2009) * godz. 22:00

Zamek w Kazimierzu
1 sierpnia (sobota)
godz. 21.00

Koncert podzielony jest na cztery części: Pierwsza część skupia się na Francisie Hime jako wyśmienitym kompozytorze, wyróżniając jego największe przeboje, które są wynikiem „współpracy” ze sławnymi poetami brazylijskimi, np. Viniciusem de Moraes, Chico Buarque’em, Gilberto Gilem, Geraldo Carneiro, a także Olivią Hime. Wiele utworów Francisa zostało nagranych również przez brazylijskich piosenkarzy, takich jak Elis Regina, Gal Costa, Caetano Veloso, Milton Nascimento, Maria Bethânia i Joyce; a także międzynarodowych, np. Billego Evansa, Tony’ego Benneta, Kenny’ego Burrela, i wielu innych.

Druga część, w której bierze udział także Olivia, przypomina klasyczną bossa-novę, którą zarówno Olivia jak i Francis zazwyczaj włączają do swojego repertuaru. Utwory te skomponowane są przez Toma Jobima, Badena Powella, Viniciusa de Moraesa, Carlosa Lyrę, i samego Francisa.

Trzecia część dedykowana jest utworom z filmów brazylijskich, które stały się przebojami, takimi jak Mulher Rendeira, motyw przewodni filmu „O Cangaceiro”, który zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Następnie usłyszymy utwory napisane przez Tomiego Jobima i Luiza Bonfę, we współpracy z Viniciusem de Moraesem i Antônio Marią (współkompozytor „Manhã de Carnaval”), skomponowane dla filmu Orfeu Negro. W tej części zawarte są również motywy z filmów, których muzyka (napisana przez Francisa) została nagrodzona, takie jak Dona Flor e Seus Dois Maridos (reżyser tego filmu, Bruno Barreto, będzie gościł na Festiwalu DWA BRZEGI), Lição de Amor, i A Noiva da Cidade. Co więcej, Francis i jego zespół zagrają muzykę z filmów w aranżacjach instrumentalnych.

Na koniec występu, Francis, Olivia i ich wspaniali muzycy przypomną kilka samb i utworów, które, według nich, są niewielką, ale ważną próbką brazylijskiej muzyki.

Francis i Olivia Hime razem ze swym zespołem, w skład którego wchodzą: Dirceu Leite (instrumenty dęte), Gabriel Improta (gitary), Diego Zangado (instrumenty perkusyjne), André Santos (kontrabas) i Francis (wokal i fortepian), zagrają Koncert Otwarcia Festiwalu

Występ został przygotowany specjalnie na to wydarzenie, w związku z 50. rocznicą powstania bossa-novy (obchodzoną w 2008 r.). Francis i Olivia, razem z Miltonem Nascimiento, Chico Buarque, Marią Bethânia, Edu Lobo, Joycem, Gilberto Gilem and Caetano Veloso, należą do drugiego pokolenia artystów grających bossa-novę.

Francis jest odpowiedzialny za aranżacje i kierownictwo muzyczne. Olivia, oprócz śpiewania, układa również program występu.

OLIVIA HIME (1943) Brazylijska śpiewaczka i autorka tekstów, Olivia Hime jest współwłaścicielką i menadżerem muzycznym wydawnictwa muzycznego Biscoito Fino. W 2005 roku, piosenka “Cancao Transparente”, skomponowana przez Olivię i jej męża, Francisa Hime, została nominowana do Latynoskiej Nagrody Grammy dla Najlepszej Brazylijskiej Piosenki.

FRANCIS HIME (1939) Wybitny kompozytor brazylijskiej muzyki popularnej od lat 60tych. Otrzymał klasyczne wykształcenie muzyczne, komponuje symfonie i muzykę kameralną. Jest również aranżerem, pianistą i piosenkarzem.

 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.