Karbido
Dom Architekta * wtorek (4 sierpnia 2009) * godz. 21:00

Premierowy koncert prezentujący muzykę zespołu Karbido do słów Jurija Andrychowycza z najnowszej płyty “Cynamon (z dodatkiem Indii)”

4 sierpnia (wtorek),
21.00, Patio
Domu Architekta SARP


Karbido przyzwyczaiło swoich słuchaczy do łątwości z jaką łaćzy odległe od siebie brzmienia i do przewrotnosci, która pozwala im wykrować muzykę np. z trzepoczących gołębich skrzydeł. Tworząc plastyczny obraz „Cynamonu” sięgnięto po angrania terenowe, przeprowadzając szereg mobilnych sesji nagraniowych. "Cynamon" jest cyklem 12 muzycznych obrazów, wspartych elektroniką oraz psychoakustycznymi eksperymentami. Muzycy sięgają do klimatów post rockowych, zahaczają o noise, minimal, ambient, przywołują echo dawnych kataryn, karuzel i gramofonów, topiąc je na końcu w jazgocie gitar i zniekształceniach rytmu. "Cynamon" skrzy się od zdarzeń dźwiękowych, różnorodności gatunkó, rozmaitości aranżacyjnych i bogactwa planów. Jurij Andruchowycz - charyzmatyczny, meandrującym wśród muzyki głosem genialnie zamienia własną poezję w hipnotyzujące opowieści o dziwnych mieszkańcach niszczejacych kamienic, o ciemnych sprawach zaułków i ulic, i w końcu o buldożerach czasu i historii, które z ziemią zrównają ten świat. Mistrzowską cechą tej auto-interpretacji poezji jest dwujęzyczność: zarówno po polsku jak i po ukraińsku Andruchowycz z Karibdo po prostu zamrażają uwagę. Ogromna w tym zasługa perfekcyjnych tłumaczeń Jacka Podsiadły.

 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.