Bossa Nova na DWÓCH BRZEGACH
Zamek w Kazimiezru * sobota (1 sierpnia 2009) * godz. 21:00

Bossa Nova na DWÓCH BRZEGACH ! ZAPRASZAMY na III edycję Festiwalu Filmu I Sztuki DWA BRZEGI. Kazimierz Dolny/ Janowiec nad Wisłą 1-9 sierpień 2009 Koncert otwarcia 1 sierpnia 2009 Zamek w Kazimierzu Dolnym, godz 21.00, pod Honorowym Patronatem Ambasadora Brazylii w Polsce. Na otwarcie III edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI przygotowaliśmy koncert oryginalnej bossa novy z udziałem gości z Brazylii. To rzadka okazja by po raz pierwszy w Polsce posłuchać artystów należących do grona tych , którzy tworzyli historię bossa novy w Brazylii. Gwiazdami koncertu będą Francis Hime ( kompozytor, pianista, wokalista, autor muzyki filmowej) i Olivia Hime (wokalistka) wraz z 5-cio osobową sekcja rytmiczną. Skład zespołu:
  • FRANCIS HIME, fortepian, wokal;
  • OLIVIA HIME, wokal;
  • GABRIEL IMPROTA, gitary;
  • ANDRÉ SANTOS, kontrabas;
  • DIEGO ZANGADO, instrumenty perkusyjne;
  • DIRCEU LEITE, saksofon,klarnet,instrumenty dęte.
Francis Hime należy do grona klasyków brazylijskiej bossa novy i reprezentuje to ciekawe pokolenie kompozytorów, którzy połączyli rytmy afrolatynoskie z wyrafinowaniem jazzu. Jego utwory wykonywali : Chico Buarque, Gilberto Gil, Maria Bethania, Gal Costa, Milton Nascimento, Toquinho, Olivia Hime, Gaetano Veloso. Francis Hime przez lata współpracował z największym poetą brazylijskiej piosenki Viniciusem de Moraes . Na podstawie jego sztuki powstał film „Czarny Orfeusz”(Złota Palma Cannes 1969, Oscar 1970) który pokażemy na Festiwalu Dwa Brzegi w sekcji Muzyka moja miłość. Hime jest także autorem muzyki filmowej, w tym do filmów jednego z najciekawszych twórców kina brazylijskiego Bruno Barrety. Muzyka i piosenki do filmu „Dona Flora i jej dwaj mężowie” Bruno Barrety skomponowane przez Francisa Hime otrzymały wiele nagród i przeszły do kanonu muzyki filmowej. Na Festiwalu Dwa Brzegi będzie okazja by posłuchać tych utworów w oryginalnym wykonaniu podczas koncertu w sobote 1 sierpnia, a następnego wieczoru w niedziele obejrzeć film „Dona Flora i jej dwaj mężowie” w obecności kompozytora i samego reżysera . Bruno Barreto będzie gosciem specjalnym Festiwalu DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. W filmach prezentowanych na festiwalu muzyki latynoskiej i jazzu będzie znacznie więcej. W sekcji dokumentalnej DWÓCH BRZEGÓW niespodzianka nawet dla nas: „Maria Bethania – Pedrinha de Aruanda” – piękny, intymny dokument, dzięki któremu uczestniczymy w urodzinowym spotkaniu Marii Bethani, jednej z najsłynniejszych pieśniarek brazylijskich, z jej matką i bratem, Caetano Veloso (!!!) w małym miasteczku w Stanie Bahia, z którego rozpoczęli swe wielkie kariery. Jest z nimi też ulubiony gitarzysta Marii Bethanii. Swoją gitarę ma też Caetano. Rozmawiają, wspominają, śmieją się i… śpiewają. Tylko dla siebie i tylko dla nas. Dzieki kolejnemu dokumentowi odwiedzimy dom Antonio Carlosa Jobima – „A Casa do Tom”. Naszymi przewodnikami będą obecne w Kazimierzu Ana Jobim, wdowa po (s)twórcy bossa novy i producent filmu Kati de Almeida Braga. ZAPRASZAMY!

Piosenka którą Francis Hime otworzy tegoroczny Festiwal:

Rejestracja z 1976 roku pierwszego wykonania piosenki "Meu Caro Amigo" - śpiewał Chico Buarque, na fortepianie kompozytor, Francis Hime.
 
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.