Aktualności
Niezależność w cenie
Aktualności
Wtorek, 04. Sierpień 2009 00:00
Za nimi już trzy dni konkursowych prezentacji. Do tej pory obejrzeli ponad dwadzieścia krótkich metraży. Drugie tyle jeszcze przed nimi. Dzisiaj przedstawiamy sylwetki kolejnych Niezależnych pracujących na Festiwalu.
Więcej…
 
Bagdad Cafe - Krystyna Janda
Aktualności
Poniedziałek, 03. Sierpień 2009 00:00
Kobieta wielozadaniowa! Aktorka, reżyser, pisarka, dyrektor Teatru Polonia - Krystyna Janda. Teraz gości na Dwóch Brzegach, a co będzie jutro, pojutrze?
Więcej…
 
FOCUS NA MLODYCH: Ireneusz Grzyb/Aleksandra Gowin
Aktualności
Poniedziałek, 03. Sierpień 2009 00:00

Dlaczego świat zwariował?

Świat zwariował? Nie można tak powiedzieć. Naszym zdaniem świat wcale nie zwariował, a głosy przeciwne pojawiają się tylko dlatego, że to niektórzy ludzie zwariowali i próbują udawać, że tak nie jest, że to wina świata, który przestał być normalny - w przeciwieństwie rzecz jasna do nich. Poza tym, że poszczególne jednostki oszalały, to ze światem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu Dwa Brzegi jest więc dla nas nie tyle stwierdzeniem, a tezą, przyczynkiem do dyskusji.

Więcej…
 
Obywatel świata - dickensowska fabuła z ulicami Rio de Janeiro w tle
Aktualności
Poniedziałek, 03. Sierpień 2009 00:00
Za nami pierwsze projekcje bohatera tegorocznej mini retrospektywy - Bruna Barreto. Brazylijski reżyser, znany również ze współpracy filmowej w Stanach Zjednoczonych, spotkał się z widzami festiwalu po projekcji premierowego filmu „Linia 174”, którego akcja rozgrywa się na żywych i nieco przerażających ulicach Rio de Janeiro. Później, na Zamku w Kazimierzu mogliśmy obejrzeć jego debiut  „Dona Flor i jej dwaj mężowie”.
Więcej…
 
Zbawienne kalorie - garapa
Aktualności
Poniedziałek, 03. Sierpień 2009 00:00

Brazylia – piękna, egzotyczna, a przede wszystkim różnorodna. W dodatku ciepło, ludzie są mili i gościnni. Słowem – idealne miejsce na wakacje. To stereotypowe, europejskie myślenie o tym kraju. Jose Padilha pokazuje nam inne oblicze Brazylii. Dociera ze swoją ekipą do miejsc, które różnią się od przesłodzonych zdjęć Rio de Janeiro zamieszczanych w ulotkach biur podróży. Można odnieść wrażenie, że to nie tylko inny kraj, ale inny świat. W stanie Ceara garapa – roztwór wody z cukrem – często stanowi jedyny posiłek w ciągu dnia. Padilha przez cztery tygodnie obserwował życie w środowisku, w którym głód jest jedyną pewną rzeczą. Reżyser zmusza nas do zauważenia tego, czego często wolimy nie dostrzegać. Jak sam powiedział, daje widzom możliwość emocjonalnego i osobistego zrozumienia problemu głodu poprzez obcowanie z trzema rodzinami, które w sytuacji ciągłego braku pożywienia próbują znaleźć swój sposób na przetrwanie. Prezentowany na Berlinale 2009 film wywołał głośne dyskusje wśród publiczności, i będzie mógł zrobić to ponownie w Kazimierzu – po projekcji filmu w Empik Cafe odbędzie się spotkanie z udziałem Janiny Ochojskiej.

 
Wściekłość Pasoliniego
Aktualności
Poniedziałek, 03. Sierpień 2009 00:00
LA RABBIA DI PASOLINI to programowy dokument tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Rekonstrukcji dzieła Piero Paolo Pasoliniego z 1963 dokonał Giuseppe Bertolucci. - Dlaczego nasze życie to nieszczęście, lęk, ból? Żeby odpowiedzieć na te pytania, stworzyłem ten film, zupełnie niechronologiczny, nielogiczny nawet…, ale zgodny z moimi poglądami politycznymi i z moimi poetyckimi odczuciami" – powiedział o WŚCIEKŁOŚCI Pier Paolo Pasolini.
Więcej…
 
Na jaką nutę grają Dwa Brzegi?
Aktualności
Poniedziałek, 03. Sierpień 2009 00:00
Brazylijska bossa nova- od tego zaczął się Festiwal. Nieprzypadkowo. Sam Bruno Baretto pofatygował się z wizytą do Kazimierza i Janowca! Jego "Dona Flora i jej dwóch mężów" otworzyła najbardziej dźwięczną sekcję festiwalu - "Muzyka, moja miłość". Filmowe arcydzieło zabrzmiało pośród ruin Kazimierskiego Zamku kompozycjami Francisa Hime, który dopiero co pozdrawiał publiczność z tej samej sceny. Hime jest też autorem soundtracku do zwycięzcy Złotej Palmy z 69', filmu "Czarny Orfeusz". Historię mitu Orfeusza i Eurydyki, opowiedzianego na nowo w karnawałowej scenerii Rio De Janeiro, zrealizował Marcel Camus. Żeby zobaczyć i... posłuchać wystarczy przejść się na wzgórze zamkowe w czwartek na godzinę 22. W niedzielne popołudnie mieliśmy także okazję zajrzeć do domu Antonio Carlosa Jobima ("A Casa do Tom"). Odwiedziliśmy zarówno Nowy Jork, Rio de Janeiro jak i prywatny domek muzyka na brazylijskiej wsi. Dokument zrealizowała sama Ana Jobim, wdowa po głównym bohaterze, która bez zbędnych obaw zaprosiła do siebie resztę ekipy filmowej.
Więcej…
 
Poradnik antykryzysowy
Aktualności
Niedziela, 02. Sierpień 2009 19:48
Słowo kryzys odmieniamy przez wszystkie przypadki również w Kazimierzu. Przeliczamy i podliczamy! Zaciskanie pasa to żaden problem dla bywalca Dwóch Brzegów.  Co robić, gdy budżet zaczyna się kurczyć?
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 Dalej > Ostatnie >>

Strona 3 z 6
© Copyright 2009 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved.
Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Tomasz Stokowski. Projekt - Bartosz Rabiej. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona by Sara Kozińska.